Milliseid lastele mõeldud mänguasju peaksite kauplustes vältima?
Mänguasi võib olla halva iseloomuga mitmel viisil. See võib olla sobimatu lapse vanuse pärast (näiteks väikesed mänguasjaosad ei oleks imikule ohutud, sest nad võivad nende tõttu lämbuda) või see võib olla sobimatu ese olenemata lapse vanusest (näiteks mängupüstol). Siin on mõned kõige hullemad mänguasjatooted, mida lapsele anda võiksite:

Mänguasjad, millel on liiga palju sissehitatud funktsioone - kujutlusvõime on lapse loova arengu võti. Nukud või kaisukarud, kes juba räägivad või laulavad, kui laps nuppu vajutab, eraldavad kujutlusvõime mängust ning on eriti sobimatud üle 18-kuulistele lastele. Kui mänguasi on liiga täienduslik, on see piirav ja ei lase lapsel kasutada oma kujutlusvõimet.
Videomängud - elame elektroonilises eas ja meil on õnne, et mõned tootjad on suutnud arendada videomänge, mis sobivad lapse arenguks. Kuid enamike mängude puhul pole see nii. Uuringud on näidanud, et elektroonilised mänguasjad kujutavad lapse tervisele ja arengule mitmesuguseid ohte, sealhulgas kuulmislangust (valjudest mängudest), kaalutõusu (mitteaktiivsusest) ning keele- ja arengupeetuseid. Värske uuring näitas, et mänguasjad, mis ei nõua, et laps midagi peale nende jälgimise ette võtaks, Videomängud - elame elektroonilises eas ja meil on õnne, et mõned tootjad on suutnud arendada videomänge, mis sobivad lapse arenguks. Kuid enamike mängude puhul pole see nii. Uuringud on näidanud, et elektroonilised mänguasjad kujutavad lapse tervisele ja arengule mitmesuguseid ohte, sealhulgas kuulmislangust (valjudest mängudest), kaalutõusu (mitteaktiivsusest) ning keele- ja arengupeetuseid. Värske uuring näitas, et mänguasjad, mis ei nõua, et laps midagi peale nende jälgimise ette võtaks, propageerivad passiivset õppimisstiili, mis võib segada iseseisva mõtlemise arenemist. Alla 2-aastased lapsed ei tohiks tegelikult üldse televiisorit vaadata ega arvutimänge mängida ning üle 2-aastaste laste ekraaniaeg peaks olema maksimaalselt 1-2 tundi päevas. Nii et kui soovite, et teie kingitus läheks asja ette, pole videomäng teie lapsele eriti kasulik kingitus.Mängupüssid: kõige ebasobivam kingitus lapsele on mängupüstol. Tänapäeva ühiskonnas toimuvate koolitulistamise ja relvavägivalla tõttu on kõige hullem mõte, et laps saaks endale kingituseks mängurelva ja arvaks, et see on vastuvõetav asi. On oluline, et lapsed tunneksid telesaadetes ja filmides võltsitud relvadega toime pandud vägivalda ohuna ja ei hakkaks ette kujutama, kuidas nad teevad sama enda mänguasjadega.
Kuidas lastele mittesobivat mänguasja ära tunda

Kui ostate lapsele mänguasja, on ohtlikel või sobimatutel mänguasjadel sageli järgmised omadused:
- Ei järgi põhilisi ohutusstandardeid (mänguasjad ei tohi olla teravad ega vilkuda värviliselt) ja eraldi ei ole tootele märgitud „Suitable for children“.
- Edendavad vägivalda, ebatervislike harjumuste tekkimist ja diskrimineerimist rassi, kultuuri, soo jms tõttu.
- On ebapraktilised ja kasutud.
- On mõeldud lapse jaoks ebapiisavad ega vasta nende huvidele, vanusele ega maitsele.

Ole teadlik ohtlikest mänguasjadest
Viimastel aastatel raviti kiirabis paljusid lapsi mänguasjadega seotud vigastuste tõttu. Peaaegu pooled vigastatutest olid 4-aastased ja alla 4-aastased lapsed.
Mõned mänguasjad võivad põhjustada lämbumist või põhjustada tõsiseid silmavigastusi ja nägemise kadu. Vanemad peaksid olema nendest hoiatustest teadlikud.

Vältige teravate või jäikade osadega mänguasju.

Hoidke vanematele lastele mõeldud mänguasju noorematest lastest eemal.

Vältige lendavaid mänguasju ja lendlevatel kehadel põhinevaid mänguasju

Teie lastele kingitakse sel aastaajal tõenäoliselt arvukalt mänguasju. Kui neil on õnn saada selliseid lelud, mis on nende arengule kasulikud, on ikkagi oluline hoida neile kättesaadavalt väljas vaid mõni üksik. Lastel, kellele antakse korraga liiga palju mänguasju, on raske ühele neist täielikult keskenduda. Pöörake mänguasju mänguasjakarbis või teie lapse toas ja välja ning laske neil enne mänguasja tutvustamist mõnda mänguasja täielikult uurida.
Ebaturvalistest ja sobimatutest mänguasjadest eemale hoidmine aitab teie lapsel pidada rõõmsaid jõulupühi (ja saavutada paremat tulevikku!)

Parimad puidust mänguasjad leiate sellest poestKommentaarid